S revolučním efektivním letounem dorazí do Astany český důvtip a um

Letadlo na elektrický pohon SportStar EPOS+ – Evektor s.r.o.

Energie je to, co vše uvádí do pohybu, mohu konstatovat s Aristotelem. Dvojnásobně to platí v případě energie budoucnosti, která aktuálně uvedla do pohybu Českou republiku – a s ní více než stovku dalších zemí, aby na výstavě EXPO 2017 v Astaně poměřily své nápady a vynálezy. Budoucnost energetiky bývá často spojována s obnovitelnými zdroji a jadernou energií, lze však na ni pohlížet i obecně jako na hledání způsobů efektivního využívání energií.

Nejde přitom o jednu geniální technologii, která vyřeší vše, ale o trvalé zvyšování účinnosti a výkonnosti spotřebičů, efektivní řízení technologických procesů, účinnější kogenerační jednotky nebo nová řešení pro skladování energie. Téma EXPO 2017 se tak dotýká celé řady průmyslových odvětví a oblastí společenského života, kdy významné inovace můžeme najít nejen v samotném procesu výroby energie, ale například i v dopravě, městské infrastruktuře nebo technologiích pro domácnost.

Vývoj jde mílovými kroky dopředu a je dobře, že Česká republika v něm nestojí stranou. Přestože naše země nepatří mezi energetické giganty, může nabídnout velmi zajímavé portfolio špičkových technologií a produktů, které přispívají k rozvoji energetiky i dalších souvisejících odvětví. Právě tato myšlenka stojí také za konceptem připravovaného českého pavilonu na EXPO 2017 v Astaně. Ten má za cíl představit pod mottem „Důmyslnost řešení“ typický český um a důvtip promítající se do vědy, výzkumu i konkrétních produktových aplikací. Jako centrální exponát byl pro tento účel vybrán prototyp sportovního letadla na elektrický pohon, které je revoluční zejména svou úsporností a efektivitou.

Kromě toho představí český pavilon návštěvníkům například elektrárnu získávající energii ekologickým zpracováním odpadu, elektrobus s automatickou rychlonabíjecí infrastrukturou nebo největší převodovku na světě určenou pro větrné elektrárny.

Záměrem české účasti na EXPO 2017 je vedle představení produktů světové úrovně i nalezení vhodných obchodních příležitostí pro jejich praktické uplatnění na zahraničních trzích. Z tohoto důvodu ministerstvo průmyslu a obchodu navázalo úzkou spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Společně připravujeme podnikatelské mise a odborný doprovodný program a v duchu Aristotelovy myšlenky tak usilujeme o to, aby energie budoucnosti byla hnacím motorem také pro český export.

Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu

Psáno pro magazín E15

Categories: Aktuality