Evektor

Webová prezentace partnera: www.evektor.cz

Evektor je patří mezi přední vývojové a výrobní společnosti působící v leteckém průmyslu v České republice. Kromě letectví má Evektor rozsáhlé vývojové aktivity v automobilovém a strojírenském průmyslu. Společnost byla založena v roce 1991 a již od roku 1992 působí v oblasti vývoje a konstrukce letadel. Vedle vlastních leteckých projektů se Evektor ve spolupráci s dalšími firmami podílel na dodávkách konstrukčních prací pro projekty dopravních letounů společností Boeing a Airbus. Výrobní program společnosti zahrnuje celosvětově populární dvoumístné ultralehké a lehké sportovní letouny pro výcvik pilotů a létání v aeroklubech, včetně letounu SportStar RTC certifikovaného Evropským úřadem pro bezpečnost letectví EASA.

V současné době společnost rovněž certifikuje u Evropského úřadu pro bezpečnost letectví dvoumotorový turbovrtulový letoun EV-55 Outback určený pro přepravu 9-14 pasažérů. Společnost sídlí v Kunovicích u Uherského Hradiště, kde je soustředěna většina jejích výrobních a vývojových kapacit. V různých částech České republiky jsou pak dislokována další vývojová pracoviště společnosti, jedná se o oddělení vývoje spotřebních technických výrobků ve Zlíně, vývojová pracoviště pro automobilový průmysl v Mladé Boleslavi a Kvasinách, designové studio v Brně a dceřinou společnost zabývající se strojním a CNC obráběním v Moravské Třebové.

Letoun SportStar EPOS+ představuje koncept sportovního letounu budoucnosti – poháněný elektrickým motorem, přívětivý k životnímu prostředí, s nízkými náklady na provoz a údržbu. Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Díky elektrické pohonné jednotce letoun neprodukuje žádné emise a není ani nutná manipulace s žádnými látkami, které by mohly ohrozit životní prostředí. Také hluk při provozu letounu je významně redukován, což umožňuje využití letišť blízko obydlených ploch, aniž by místní obyvatelé byli obtěžování nadměrným hlukem.