Ozvěny EXPO v Astaně: Kazaši chtějí české technologie

Kazachstán si pro další rozvoj země vybral dvě české technologie vystavené v tuzemském pavilonu. Jde o továrnu založenou na principu získávání energie ekologickým rozkladem odpadu HEDVIGA GROUP a rychlodobíjecí elektrobus ŠKODA ELECTRIC.

„S ohledem na praktické nastavení našich cílů považuji za největší úspěch české účasti právě to, že si kazachstánští partneři vybrali dva naše projekty, které chtějí dále rozpracovat a využít při rozvoji energetického sektoru a infrastruktury Kazachstánu. Každý takový úspěch otevírá dveře i dalším českým firmám,“ sdělil během diskuzního setkání ministr průmyslu a obchodu.

Rozhovor s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem (video)

Jeho slova doplnila za vystavovatele Monika Pullmanová ze společnosti HEDVIGA GROUP: „Už jen ty kontakty, které jsme si z Kazachstánu přivezli, stály za účast na výstavě. Naši noví partneři se nám začínají ozývat bezprostředně po skončení akce,” uvedla ředitelka firmy pro výzkum a vývoj.

Delegace Ministerstva energetiky Kazachstánu už navštívila výzkumné centrum společnosti v Bludovicích u Nového Jičína.

„Očekávali jsme zdlouhavý úřednický dialog, ale setkali jsme se s ideálním přístupem. V průběhu návštěvy si naši technologii ověřil kompetentní tým odborníků a v tuto chvíli již máme k dispozici dopis, který naše zařízení potvrzuje jako certifikovanou technologii vhodnou pro použití v Kazachstánu,“ dodala Pullmanová.

Česká firma se dostala do centra pozornosti také ve Velké Británii. Její technologie byla v říjnu spuštěna ve zkušebním provozu v Londýně. Napomohla tomu návštěva ministra pro obchod a investice Spojeného království Grega Handse právě v českém pavilonu na EXPO.

Elektrobusy ŠKODA ELECTRIC jsou zase pro Kazachstán zajímavé tím, že Astana stojí na píscích a obtížně by se v ní budovala podzemní dráha. V plánech vedení hlavního města je proto výstavba nadzemního metra se stanicemi, které jsou od sebe velmi vzdálené. A spojení mezi nimi by mohly zajišťovat právě elektrobusy.

Velkou příležitostí pro české firmy v Kazachstánu je také modernizace tamních uhelných elektráren. ŠKODA PRAHA, která na EXPO prezentovala svoji referenční zakázku – uhelnou elektrárnu bez komínů Ledvice – byla proto v průběhu EXPO přizvána k jednání s kazašskými partnery.

Článek byl převzat z webu Euro.cz

 

Categories: Aktuality