Ozvěny EXPO v Astaně: Kazachstán – prioritní partner

Češi chtějí v Kazachstánu posilovat právě v exportu energetických a průmyslových technologií. Ačkoliv je Kazachstán vnímán spíše jako surovinová velmoc, země prahne po nových technologiích a modernizaci ekonomiky.

Při sečtení nerostného potenciálu a snahy o modernizaci energetické a teplárenské soustavy, dopravy a průmyslu se tudíž stává prioritním partnerem pro české firmy v rámci celého regionu. Z podnikatelského pléna se už ozývají hlasy, které vidí v Kazachstánu základnu, z níž je možné expandovat na čínský nebo ruský trh.

„Naše kvalitní účast a vysoká úroveň představitelů ČR, kteří EXPO navštívili, to jsou skutečnosti, které nám otevřely dveře. Nebo přesněji řečeno promazaly zámky a panty dveří, aby se daly otevírat více a snadněji, protože dveře jsme už otevřené měli. Nyní je pouze na nás, co dokážeme,“ vysvětlil výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se SNS František Masopust.

„Za stěžejní platformu pro další vzájemnou spolupráci považuji Česko-kazachstánskou mezivládní komisi. Účast ČR na EXPO dala jejímu fungování důležitý impuls, podařilo se obnovit činnost Pracovní skupiny pro energetiku a bylo dojednáno založení Pracovní skupiny pro průmysl. Toto jsou dvě klíčové oblasti, kde můžeme dlouhodobě podporovat zájmy našich exportérů,“ shrnul ministr Jiří Havlíček.

Významnou roli má také činnost Zastupitelského úřadu ČR v Astaně a Zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty. Obě instituce dlouhodobě podporují aktivity českých firem a pomáhají v Kazachstánu budovat image ČR jako technologicky vyspělé země.

Rekordní „malé“ EXPO

Den před uzavřením bran EXPO prohlásilo vedení Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) specializované EXPO v Astaně, za dosud největší jak počtem účastníků (115 zemí a 22 mezinárodních organizací), tak počtem doprovodných akcí. Za tři měsíce se na výstavišti uskutečnilo přes 3500 odborných a kulturních akcí. Branami výstaviště prošly téměř čtyři miliony návštěvníků. EXPO v jeho průběhu navštívilo 40 hlav států včetně českého prezidenta Miloše Zemana. O pořadateli nejbližší specializované výstavy plánované v letech 2022/2023 se rozhodne již během tohoto listopadu. Vybírat se bude ze tří kandidátů – Lodž (Polsko), Buenos Aires (Argentina) a Minneapolis (USA)

Článek byl převzat z webu Euro.cz

 

Categories: Aktuality