Nekomerční, a přece úspěšní

EXPO ASTANA 2017 je deklarováno jako nekomerční záležitost. S tímto pravidlem, nad jehož dodržováním organizátoři pečlivě bdí, musely všechny zúčastněné státy ve svých pavilonech počítat. Přesto se pojetí jednotlivých expozic zásadním způsobem liší. Převážná většina vystavovatelů zvolila formu multimediální show, lišící se v zásadě pouze plochou a technikou prezentace. Jen několik málo pavilonů nabízí návštěvníkům konkrétní exponáty v reálném provedení, nebo alespoň v podobě modelu.

Česká republika svým pavilonem splnila pravidlo nekomerčnosti. Současně představuje řadu skutečných výrobků českých firem, spolu s interaktivními systémy, poskytujícími informace k nim. Dostali jsme se nejen do popředí zájmu běžných návštěvníků (skutečné letadlo láká přece jen více, než jeho obrázek, byť sebebarevnější), zejména ale těch, kteří přichází na výstaviště právě proto, že hledají zajímavosti z oblasti energie, její výroby, možnosti využití či úspory. To je cílová skupina, na kterou se chce naše účast na EXPO zaměřit.

Český pavilon nabízí kromě expozice ve dvou poschodích také možnost vyjet výtahem ještě o poschodí výš a zde navštívit restauraci s českým pivem a jídelním lístkem plným specialit. Spolu s restaurací nabízíme konferenční sál, který mohou české firmy využít ke společenským a prezentačním akcím.

Nekomerčnost výstavy – tím, že nedovoluje plošné zveřejňování odborných seminářů či prezentací – komplikuje jejich přípravu a realizaci. Ale i v této složité situaci se v řadě případů podařilo uspořádat semináře s vysokou účastí. Dokladem toho byla například akce společnosti HEDVIGA GOUP.

Konferenční prostory v Českém pavilonu budou k dispozici až do konce výstavy. Využít je mohou i firmy, které nejsou na EXPO zastoupeny exponátem. Stačí se přihlásit v komisariátu české expozice s dostatečným předstihem, aby mohl být vybrán volný termín.

Nepochybuji o tom, že prezentovat se svým partnerům v rámci EXPO jistě povyšuje kredit každé zúčastněné firmy.

František Masopust,
výkonný ředitel Komory SNS a koordinátor české účasti na EXPO 2017 v Astaně

 

Categories: Aktuality