Náměstek Bärtl ocenil vysoké nasazení českého týmu

Aktivita ČR na EXPO v Astaně nepolevuje ani ve druhé polovině výstavy

Přesně ve středu 26. června se výstava EXPO Astana, věnována energii budoucnosti, přehoupla do své druhé poloviny. Český pavilon očekává svého 200tisícího návštěvníka a podnikatelé pokračují v jednáních o kontraktech, které jim zapojení ČR do výstavy pomohlo rozjednat.

Za těchto okolností přicestoval do Astany náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, jehož Sekce EU a zahraničního obchodu více než rok intenzivně pracovala na přípravě české účasti. Cílem návštěvy bylo nejen zlepšovat vzájemné vztahy ČR a Kazachstánu, ale také provést první zhodnocení, jak si český pavilon stojí na výstavě ve srovnání s dalšími 114 zeměmi světa.

Na úvod svého programu se náměstek Bärtl sešel s komisařem výstavy EXPO Astana 2017 a současně náměstkem ministra zahraničních věcí Kazachstánu Rapilem Žošibajevem. „Naši kazašští partneři chápou výstavu EXPO jako svůj přední národní zájem, a proto mimořádně oceňují proaktivní přístup, kterým se ČR ke své účasti na výstavě postavila. Podnikatelské mise a pravidelná setkání na úrovni státních představitelů nás posouvají do fáze, kdy se již můžeme bavit o konkrétních projektech spolupráce. V oblasti energetiky vidíme značný potenciál a s panem Žošibajevem jsme diskutovali i o tom, aby intenzivní dialog mezi našimi zeměmi pokračoval také po skončení výstavy EXPO,“ uvedl ke společnému setkání.

Při následném jednání s velvyslankyní ČR Eliškou Žigovou ocenil náměstek Bärtl spolupráci se zastupitelským úřadem v Astaně. Vyzdvihl vysoké nasazení jeho pracovníků, které je zejména v náročném období před a během výstavy EXPO klíčové pro úspěšný rozvoj bilaterálních vztahů mezi ČR a Kazachstánem.

Za necelé dva dny na výstavě se náměstek Bärtl stihl seznámit s dvacítkou národních pavilonů, včetně např. Francie, USA, Ruska, Číny, Slovenska, Polska nebo Švýcarska. Nevynechal ani domácí pavilon Kazachstánu, který se rozkládá na osmi patrech a svým kulovým tvarem o průměru 80 metrů představuje hlavní architektonickou dominantu výstaviště. A jak po této zkušenosti hodnotil pavilon ČR?

„Český pavilon vnímám jako vydařený a především unikátní v měřítku celé výstavy. Jako zásadní se v tomto ohledu ukazuje samotný výběr konceptu pavilonu, který ČR zvolila velmi prakticky. Jsme na výstavě EXPO jednou z mála zemí představujících ukázky konkrétních technologií, které přímo souvisejí s tématem výstavy a přitom jsou inovativní i návštěvnicky zajímavé. Pro českou vědu, výzkum a průmysl je skvělou vizitkou, že jsme tímto způsobem dokázali naplnit prakticky celý pavilon. Málokterá země se může pochlubit podobným potenciálem, a proto většina účastníků spoléhá na audiovizuální prezentace obecných myšlenek. ČR šla jinou cestou a vysoký zájem návštěvníků i pozitivní reakce, které dostáváme, mi potvrzují, že se jednalo o krok správným směrem. Musím vyzdvihnout také českou národní restauraci, která na EXPO nemá konkurenci,” shrnul Bärtl.

Categories: Aktuality