Na EXPO bylo představeno létající kolo

Skutečné létající kolo, jehož tvůrci se nechali inspirovat Julesem Vernem a Jaroslavem Foglarem, představili Češi ve svém národním pavilonu na výstavě EXPO 2017 v Astaně. Pro vytvoření tohoto technického zázraku potřebovali odborníci téměř rok. Proces sestával z projektování virtuálního prototypu, výroby fyzického modelu, jeho testování, optimalizace a koordinace vzletu.

Kolo má na délku 3,8 metru, na šířku 2,5 metru a na výšku 1,2 metru. Do vzduchu ho zvedá šest vrtulí. Novátorský dopravní prostředek funguje na principu kvadrokoptéru a vrtulníku.

Jeho vlastní váha činí 95 kilogramů a do vzduchu zvedne osobu o váze až 80 kilogramů. Přístroj je vybaven čtyřmi motory o výkonu 10 kW a dvěma o výkonu 7 kW.

„Je možné ho nabíjet a bude poháněn elektřinou. Nebo je možné točit pedály. Vyráběná energie se v takovém případě shromažďuje v akumulátoru,“ uvedl průvodce českým pavilonem. Kapacita akumulátoru je 50 Ah a ve vzduchu se může kolo pohybovat rychlosti až 50 km/hod. Pro tuto chvíli je stroj schopný ve vzduchu strávit tři až pět minut.

Zdroj: www.inform.kz

 

Categories: Napsali o nás, Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017