Ministr Havlíček v Jekatěrinburgu: Obchodní vztahy s Ruskem hodnotím pozitivně

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček odletěl ve druhém červencovém týdnu v čele oficiální české delegace na cestu do ruského Jekatěrinburgu a kazachstánské Astany. V Rusku řekl, že se vzájemná obchodní výměna mezi Ruskou federací a ČR vyvíjí pozitivně.

Ministra doprovází jeho náměstkyně Pavla Sluková a třicetičlenná podnikatelská delegace vedená viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Františkem Chaloupeckým. Havlíček se v Jekatěrinburgu setkal se svým ruským protějškem Denisem Manturovem, v Astaně bude jednat s kazašským ministrem energetiky Kanatem Bozumbajevem.

„Současný vývoj česko-ruských hospodářských vztahů hodnotím pozitivně. Přes obtížnou mezinárodně-politickou situaci náš vzájemný obchod v posledním období dynamicky roste na straně vývozu i dovozu. Řada našich firem a investorů úspěšně zvládla lokalizaci výroby a na ruském trhu se uplatňuje,“ uvedl Jiří Havlíček při zahájení energetické konference v rámci nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu v Rusku INNOPROM Jekatěrinburg.

Komparativní výhody české ekonomiky podle Havlíčka dlouhodobě odpovídají potřebám ruského trhu. Spolupráce se může rozvíjet nejen v tradičních oblastech jako je strojírenství, plynárenství, ropný průmysl či elektroenergetika (včetně jaderné energetiky), ale také v nových perspektivních oborech týkajících se zvyšování energetické efektivnosti, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů.

Havlíček se sešel také s ministrem ekonomického rozvoje Čeljabinské oblasti Sergejem Smolnikovem. Oba se shodli na tom, že regionální hospodářská spolupráce často nabízí pružnější a dynamičtější možnosti než projekty na celostátní úrovni.

Ve středu 12. července pak ministr zahájí v kazašské metropoli Astaně Energetickou konferenci, která se koná v českém pavilonu na výstavě EXPO 2017 a setká se s ministrem energetiky Kazachstánu Kanatem Bozumbajevem. Na programu je i prohlídka českého pavilonu v doprovodu komisaře české reprezentace na EXPO Jana Krse. Následně ministr Jiří Havlíček navštíví i další pavilony EXPA 2017.

 

Categories: Aktuality