Ministr Havlíček prohloubil vztahy s důležitou Sverdlovskou oblastí

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček přijal v českém pavilonu na EXPO Astana delegaci Sverdlovské oblasti. Jde o významný region, jehož pojí dlouholeté obchodní vazby s Českou republikou. Na setkání přišel Alexander Vysokinsky, vicegubernátor Sverdlovské oblasti a člen vlády Sverdlovského regionu. Dalšími účastníky jednání byli Nikolay Smirnov, ministr energetiky a místního rozvoje Sverdlovského kraje a Svetlana Uchaykina, ministryně kultury Sverdlovského kraje.

Sverdlovská oblast patří mezi hospodářsky nejúspěšnější a nejperspektivnější regiony Ruské federace. Za první tři měsíce letošního roku se vzájemný obrat s Českem – v meziročním srovnání – více než zdvojnásobil. Česká republika patří v současnosti do desítky nejvýznamnějších obchodních partnerů tohoto významného regionu Ruské federace.

S náměstkem gubernátora Alexandrem Vysokinským a ministrem zahraničně-ekonomických vztahů oblasti Andrejem Soboljevem hovořil Jiří Havlíček mimo jiné o myšlence účasti České republiky jako partnerské země na mezinárodním veletrhu INNOPROM v roce 2019 nebo 2020. Ruskou stranu zase zajímaly české zkušenosti z oblasti logistiky a organizace hromadné dopravy. Centrum oblasti Jekatěrinburg, kam zavítal ministr Havlíček na největší ruský průmyslový veletrh INNOPROM v červenci, vážně aspiruje na organizaci světové výstavy EXPO v roce 2025.

Veřejné doprava zajímá město nejen z pohledu akcí budoucích. Významným bodem jednání proto byla již stávající modernizace tramvajového parku v Jekatěrinburgu. České tramvaje v něm totiž převládají. Významným českým zájmem v hospodářských vztazích s oblastí je proto český podíl na modernizaci stávajícího parku. Ministr mezinárodních a zahraničně-ekonomických styků Sverdlovské oblasti Andrej Sobolev po setkání informoval ruské novináře o posunu “tramvajové linky” spolupráce. Podle jeho slov v listopadu letošního roku podnik Uraltransmaš a česká společnost Zimotechnik představí dvojici zcela modernizovaných tramvají. Jedna z nich bude částečně nízkopodlažní, druhá pak standardní.

Spolupráce s ruskou Sverdlovskou oblastí běží v novodobé historii vztahů již 18 let. Tradici má však mnohem delší. Sami Rusové přiznávají, že by bez českých vozidel Tatra nezdolali URAL, jehož významným administrativním centrem je právě Jekatěrinburg.

 

Categories: Aktuality