Miloš Zeman: Pohlížíme na Kazachstán jako na regionálního lídra

Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev jednal v den slavnostního zahájení výstavy EXPO se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Hlava Kazachstánu poděkovala českému prezidentovi za jeho účast na slavnostním otevření mezinárodní specializované výstavy. „Dobře si pamatuji na vaši návštěvu Kazachstánu v roce 2014. Od té doby toho mezi našimi zeměmi bylo uděláno hodně, pozorujeme pozitivní dynamiku rozvoje bilaterálních vztahů jak v politické, tak v ekonomické rovině,“ uvedl Nazarbajev.

Prezident Kazachstánu zvláště zdůraznil, že Miloš Zeman se jako státní činitel vždy vyznačuje tím, že má osobitý názor na různé záležitosti mezinárodní a regionální agendy. Prezident České republiky ze své strany uvedl, že společně s ním do Kazachstánu přijela početná skupina podnikatelů, kteří mají zájem o rozvoj ekonomických vazeb a investování do různých oblastí hospodářství této středoasijské republiky. „Předstoupil jsem před vládou České republiky s apelem o potřebě zúčastnit se práce mezinárodní specializované výstavy EXPO 2017, jelikož považuji tuto akci za velmi důležitou. Navíc na Kazachstán pohlížíme jako na regionálního lídra,“ uvedl Miloš Zeman. Vysoce ocenil rovněž architektonická řešení, použitá v hlavním městě Kazachstánu a podtrhl krásu Astany.

Slavnostního ceremoniálu zahájení mezinárodní specializované výstavy EXPO se zúčastnili 17 prezidentů a předsedů vlád. Jako první na území výstavního komplexu vjela limuzína českého prezidenta Miloše Zemana, který byl také jedním z prvních, kdo přijal pozvání prezidenta Kazachstánu navštívit výstavu. Hosty vítal v národním pavilonu republiky osobně Nursultan Nazarbajev. 115 zemí a 22 mezinárodních organizací potvrdilo svojí účast na výstavě. Každá plánuje představit v rámci výstavy své unikátní technologie.

Zdroj: www.informburo.kz

Categories: Napsali o nás, Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017