Litva oslavila na EXPO v Astaně svůj národní den

V rámci výstavy EXPO 2017 v Astaně proběhly oslavy národního dne Litvy. Zahajovací ceremonie se krom jiných zúčastnili ministr životního prostředí Litvy Kęstutis Navickas, velvyslanec republiky v Kazachstánu Vytautas Naudužas a komisař výstavy Astana EXPO-2017 Rapil Žošybajev. Podle komisaře výstavy se mezi Litvou a Kazachstánem utvořily důvěrné přátelské a obchodní vztahy.

„V posledních letech objem roční obchodní výměny dosáhl 300 mil. USD. Litva byla jednou z prvních zemí, která podpořila snahy Nursultana Nazarbajeva o uspořádání EXPO 2017,“ řekl Rapil Žošybajev.

„Jsem rád, že jsme přijeli na EXPO na celé tři měsíce pro to, abychom doplnili naše znalosti o energetice. Můžeme říci, že poptávka po nových zdrojích roste s každým dnem. Podle aktuálních propočtů do roku 2050 bude lidská populace na planetě čítat 9 miliard osob a čtvrtina bude bydlet ve městech,“ upozornil litevský velvyslanec s tím, že v porovnání s rokem 2000 může do té doby poptávka po energiích vyrůst na dvojnásobek. Energetika přitom podle něj v celém světě rychle „zelená“.

Zdroj: www.liter.kz

 

Categories: Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017