KHABAR 24: Hrdostí České republiky je letecký průmysl

Zpravodajka televizní stanice KHABAR 24 navštívila v sobotu český národní pavilon na mezinárodní výstavě EXPO 2017 v Astaně. Ve svém příspěvku Maral Amanžolovová mimo jiné uvedla, že hrdostí České republiky je letecký průmysl.

„Výrobě letadel se v zemi věnují desítky společností. Elektrické letadlo Sportstar je jedním ze zářných a originálních výsledků jejich činnosti. Tento stroj umožňuje snížit znečišťování životního prostředí a také provozní náklady. Neméně zajímavým exponátem v českém pavilonu je létající kolo – kuriózní projekt budoucnosti českých vývojářů. Předpokládá se, že by měl vzlétnout do výšky až osmi metrů a využívat pohon na elektřinu. Vidíme tu také ekologické domy, ve kterých již dnes žijí někteří obyvatelé Česka. Na střeše jsou instalovány solární panely. Dům je, co se týče tepla a světla, soběstačný. Autobusy mají rovněž pohon na elektřinu a jezdí v některých českých městech. Jsou v nich baterie, které se nabijí přes noc. Ve srovnání s klasickými autobusy jsou výrazně méně hlučné,“ uvedla Maral Amanžolovová.

„V českém pavilonu se nám s rodinou velmi líbil elektrický autobus. Myslím si, že jde o v celku reálnou náhradu pro naše autobusy, které velmi silně znečišťují ovzduší. Navíc jsou provozní náklady u těchto inovovaných strojů mnohem nižší. Byl jsem překvapený českými technologiemi, neočekával jsem, že je tato země natolik silně pokroková,“ odpověděl na dotaz zpravodajky jeden z kazašských návštěvníků.

Zdroj: www.24.kz

 

Categories: Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017