Kazatomprom a Uranium One podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti automatizace výrobních procesů

Na mezinárodní výstavě EXPO 2017 v Astaně kazašská Státní atomováspolečnost Kazatomprom a akciová společnost Uranium One Group, která je součástístejnojmenné mezinárodní důlní těžařskédivize ruské státní korporace Rosatom, podepsaly memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci v oblasti automatizace výrobních procesů v rámci společných kazašsko-ruských podniků těžících uran.

 

Kazatomprom a Uranium One projevily zájem o rozvoj spolupráce v oblasti vývoje jednotných postupů při automatizaci výrobních, finančních a řídících procesůa jejich následné implementace a také v oblasti zavádění nejmodernějších digitálních technologií pro geologický průzkum a práce, spojené s přípravou na těžbu.

 

Strategická spolupráce Kazatomprom a Uranium One při rozvoji digitálních technologií je zaměřena na kvalitativní zvýšení provozní efektivity a automatizaci činnosti těžících uran společných podniků. Partneři mají mnohaleté dobré zkušenosti se spoluprací na realizaci projektů, týkajících se geologického průzkumu a exploatace nalezišť uranové rudy. Na území Kazachstánu je v tuto chvíli provozováno pět takovýchto společných podniků: Karatau, Akbastau, Zarečnoje, UGHK (SouthernMiningChemicalCompany) a Horosan-U. Všechny podniky při těžbě používají pokročilou a ekologicky šetrnou metodou podzemního loužení uranové rudy vrty z povrchu (ISL).

 

Státní atomová společnost Kazatomprom je kazašským státním operátorem průzkumu, těžby, zpracování a exportu uranu, jeho sloučenin, vzácných kovů, speciálních zařízení, technologií, materiálů dvojího užití a jaderného paliva pro místní jaderné elektrárny. Jedná se o předního světového producenta uranu. Jediným akcionářem společnosti je Fond národního blahobytu Samruk-Kazyna, potažmo stát. Kazatomprom byla založena v roce 1997 a sídlí v Astaně.

 

Uranium One je kanadský těžař uranu, provozující své podniky v Austrálii, Kanadě, Kazachstánu, Jihoafrické republice a USA. V lednu roku 2013 byla společnost prostřednictvím ruského těžaře Atomredmetzoloto (Uranový holding ARMZ) ze sta procent odkoupena ruskou státní korporací Rosatom. Od prosince 2013 je bezprostřední divizí korporace. Společnost sídlí v Torontu a byla založena taktéž v roce 1997.

Categories: Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017