Kazašské EXPO 2017 je šancí pro české energetiky. Zaměřuje se na inovace

České energetické firmy budou mít letos skvělou příležitost představit světu a především potenciálním obchodním partnerům své výrobky a technologie. Na budoucnost energetiky se zaměřuje mezinárodní výstava EXPO Astana 2017, která se uskuteční v Kazachstánu od 10. června do 10. září.

Tématem mezinárodní výstavy, které se v metropoli Kazachstánu zúčastní více než 110 zemí, je „Energie budoucnosti“.

„Česká republika není energetickou velmocí, ale může Kazachstánu, kde patří energetika k nejperspektivnějším oborům, i celému světu, nabídnout technologie a výrobky s přidanou hodnotou. České technologie mají vysokou úroveň,“ shrnuje komisař české účasti na Expu Jan Krs.

Tuzemští inovátoři představí v národním pavilonu například letadlo SportStar na elektrický pohon, speciální elektrárnu na komunální odpad, největší převodovku na světě pro větrné elektrárny, dům s nulovou spotřebou energie, speciální elektrokolo, solární lavičku, která zaujala návštěvníky už na minulém Expu v Miláně, či unikátní projekt létajícího kola.

Součástí pavilonu bude i restaurace, kde mohou návštěvníci ochutnat speciality české kuchyně. Firma IGC, jež zajišťuje její provoz, posbírala už v Miláně spolu s Francií a Uruguayí vavříny za jednu ze tří nejlepších restaurací celé světové výstavy.

„Cílem naší účasti je prostřednictvím českého pavilonu a aktivit prezentovat průmysl milionům návštěvníků, představitelům vlád a byznysu. Chceme ukázat vysokou úroveň energetických technologií, které dokážeme vyrábět a vyvážíme do celého světa,“ doplnil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) František Chaloupecký. Svaz průmyslu a dopravy organizuje dvě podnikatelské mise, kdy zástupci firem doprovodí při návštěvě Kazachstánu prezidenta republiky Miloše Zemana a představiltele ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Důmyslnost českých řešení

Tuzemská expozice má z výše uvedených důvodů poditul „Důmyslnost řešení“. Poprvé v historii má českou účast na výstavě EXPO v gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, jež ji zajišťuje spolu se státní agenturou pro podporu exportu CzechTrade.

„Shodným rysem českých technologických řešení a celků, patentů a výrobků jsou promyšlená a důmyslná řešení. Z těchto důvodů Česká republika míří na výstavu EXPO 2017 Astana s národním tématem ‚Důmyslnost řešení‘, říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Realizací expozice byla pověřena společnost Arteo CZ. Její jednatel Bohumil Bochňák představil podobu českého pavilonu, hlavní designéry výstavy ze známého studia Olgoj Chorchoj a designéra loga české účasti na EXPO Astana 2017 výtvarníka Ondřeje Šmerdu.

„Pavilon je rozdělen do dvou částí. Hlavní expozice v prvním patře bude věnována unikátním vynálezům, technologickým řešením a nejmodernějším výrobkům českých firem. K expozici patří i odlehčenější část s interaktivními edukativními exponáty na téma energie a energetika, což jistě uvítají především děti, ale i jejich rodiče,“ shrnuje Bochňák.

Celkový rozpočet české účasti na EXPO Astana 2017 nepřekročí sto milionů korun.

S využitím tiskových zpráv Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR

Categories: Aktuality