Kazaši berou výstavu velmi vážně

Letošní mezinárodní výstava EXPO, která se koná v kazachstánské Astaně, bude ohromnou příležitostí, jak ukázat světu vyspělost energetických technologií, které jsou naše firmy v současné době schopné nabídnout. Hlavním tématem bude budoucnost energetiky, hledání způsobů, jak snižovat emise nebo jak hledat alternativní zdroje energie. U tohoto oboru platí, že po technologické stránce patříme tradičně ke světové špičce. Není to přitom otázka posledních let, ale jde opravdu o dlouholetou tradici.

Místo konání EXPO 2017 právě s touto tematikou nebylo vybráno náhodou. Právě v tomto prostoru patří energetika k nejperspektivnějším oborům. Naší výhodou je, že historicky máme v tomto regionu velmi dobrou pověst a mezi tamními a našimi firmami existuje řada příkladů úspěšné spolupráce. Máme tedy velkou šanci navázat na tuto pověst i díky mezinárodní výstavě EXPO 2017.

Já osobně jsem se byl v Astaně podívat v únoru letošního roku při návštěvě zemí tohoto regionu. Byl jsem překvapený jak rozsahem a velkorysostí ve výstavbě celého areálu budoucího výstaviště, tak i pokročilým stupněm budování výstavních areálů, zázemí i ubytovacích kapacit. Měl jsem možnost zhlédnout též model výstaviště a musím říci, že se má svět nač těšit. Obyvatelé Kazachstánu jsou velmi pohostinní, a proto jsem přesvědčený, že se o očekávaných 5,5 milionu návštěvníků z více než stovky států velmi dobře postarají. Na základě toho, co jsem viděl a četl, mám řadu důvodů k tomu, abych věřil, že půjde o velmi úspěšnou akci.

Konečně úspěch v jednáních o zakázkách přeji především našim firmám, které se české expozice zúčastní. Na naši účast bylo vyčleněno bezmála sto milionů korun a jsem přesvědčen, že máme světu co předvést. Velmi početná účast zemí, které se mají výstavy zúčastnit, znamená i spoustu možných obchodních příležitostí. O tom, že se na nás v Kazachstánu těší, mě přesvědčil opět jeden moment z mé návštěvy v Astaně. Už s tak mohutným předstihem mě upoutal billboard umístěný na jedné z hlavních tříd, na němž byla avizovaná účast českého prezidenta Miloše Zemana. Ten přislíbil osobní účast na této mezinárodní výstavě. Budu tedy české misi upřímně držet pěsti, aby se podařilo dostát pověsti, která naší účasti předchází.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Psáno pro magazín E15

Categories: Aktuality