Glosa Igora Záruby: EXPO 2017, týden první

Začala mezinárodní výstava EXPO 2017 věnovaná budoucnosti energetiky, a Češi jsou v kazašské Astaně u toho. A to se vší parádou, tedy aspoň z pohledu tuzemského protokolu: pásku minulou neděli stříhal prezident Miloš Zeman, v doprovodu představitelů státní správy, desítek podnikatelů – a samozřejmě své hradní družiny. Nechybělo ani setkání s hlavou státu hostitelské země, a přítomní novináři netají podiv nad tím, že Zeman nevyužil služeb tlumočníka a s Nursultanem Nazarbajevem hovořil napřímo, čili rusky. Holt, když se jazyková dovednost udržuje pravidelnou konverzací, tak proč ne…

Pro pořádek dodejme, že startu tříměsíční akce v Astaně Slavnostního zahájení výstavy EXPO 2017 se zúčastnilo na dvě desítky šéfů států a vlád, nechyběl ani generální tajemník OSN António Guterres a příležitost si nenechala ujít ani „modrá krev”, jmenovitě španělský král Filip VI. A ptáte-li se snad, zda byl i Vladimír Putin, tak ano, byl.

První týden přinesl, mimo jiné, také první český kontrakt. Dosáhla na ně benešovská společnost Mavel, která zaujala Kyrgyzy a bude s nimi spolupracovat na stavbě vodní elektrárny. Cena zakázky činí skoro dva miliony eur a Mavel, který prodává ve světě své vodní turbíny, byl v tomto případě opravdu „turbo“. Třebaže staré pravidlo říká, že štěstí přeje přednostně těm lépe připraveným.

První dojem v české expozici, když už jsme u bilancování oněch premiér, patřilo pak bezesporu „létajícímu kolu“ českého výrobce Technodat. Pro ty méně informované – jde o stroj, který může jet stejně jako létat, a to s elektrickým motorem či bez něj. V druhém případě je ovšem vzlet poměrně náročný na fyzickou kondici. Kdo nevěří, ať tam běží, pedály ekola Silver Goot, které je na EXPO také představeno, si může vyzkoušet každý osobně.

Závěrem snad ještě dva údaje. Dne 10. června výstava začala, o pět později uvítal český pavilon desetitisícího příchozí. Zda bude návštěvnost stoupat i nadále tímto tempem, zjistíme v týdnu číslo dvě. Mimochodem, desítka je pro EXPO zjevně symbolické číslo. Odpověď na otázku, kolik lidí se přišlo na výstaviště v premiérový den podívat, je nabíledni – 10 tisíc.

Igor Záruba

 

Categories: Aktuality