Glosa Igora Záruby, EXPO 2017, týden poslední

Tři měsíce uplynuly jako voda, a třebaže se v Astaně teprve balí pomyslné kufry, bilancovat se dá už nyní. Začněme číslem nejvyšším: vchodem českého pavilonu prošel půl milion lidí, což je daleko nad očekáváním, které česká reprezentace měla. Ostatně podobně „dopadlo” také celé EXPO, protože od 10. června se na něj, respektive na energetické technologie budoucnosti, přišly podívat přes čtyři miliony příchozích. Počáteční odhady mluvily o dvou milionech s tím, že někteří přijdou vícekrát. Takže co se množství týče, dopadla výstava na výbornou.

Den Mezinárodního úřadu pro výstavy EXPO BIE, který se konal v předposlední den přehlídky, vynesl zase české prezentaci bronz za rozpracování tématu výstavy. Což je rovněž úspěch, bereme-li v úvahu přítomnost 115 zemí a 22 mezinárodních organizací.

To, že Češi měli co nabídnout, ukazuje pak třetí úhel pohledu, jímž je praktický dopad čtvrtročního pobytu v kazašském hlavním městě. Odborníci oslovení tamní vládou si z akce, jejíž obsah je přísně nekomerční, což má své plusy, ale samozřejmě i minusy, vybrala hned dva české projekty, které chce využít. Zaujala revoluční linka na zpracování běžného komunálního odpadu termickým rozkladem, s níž se pochlubila – v podobě 3D modelu – společnost HEDWIGA, uplatnění se bude hledat i pro elektrobusy z dílny Škody Electric.

EXPO 2017, které právě skončilo, bude mít dozvuky v Kazachstánu, stejně jako doma. U hostitelů se budou podepisovat kontrakty, doma se bude hodnotit. Jisté je, že na akcím podobného rozsahu a významu, které navíc určují příští směřování ať už toho či onoho oboru, nemůže Česko chybět. Samozřejmě za předpokladu, že chce držet s ostatními krok, což chce. V Astaně se Češi představili důstojně a atraktivně zároveň, což je důležité. Tak jako má vše svůj čas, se ovšem i ten „kazašský” naplnil. Příští štace se jmenuje Dubaj, datum zní 2020 a republika bude opět u toho.

 

Categories: Aktuality