Glosa Igora Záruby: EXPO 2017, týden druhý

„Na pozvání komisaře české účasti Jana Krse navštívila Český pavilon ruská delegace.“ – Tato stručná informace z Astany, kterou převzaly tiskové agentury, působí možná banálně. Přesto taková není. Ruská federace sleduje dění na EXPO 2017 opravdu bedlivě. Příchod jejích zástupců do české expozice se dal očekávat, ale rozhodně nebyl automatický. Tím spíše si však obě strany setkání užily.

Bonusem se stalo pohoštění v tamní lovecké restauraci. Pro Čechy je bezesporu přidanou hodnotou reciproční pozvání do ruských výstavních prostor. Proběhlo jednání o prohlídce ruského pavilonu ministrem Havlíčkem, do Českém pavilonu zavítal zas jeho ruský protějšek Denis Manturov.

Češi se tedy v Astaně opravdu činí. Komisař a jeho lidé běhají mezi jednotlivými pavilony (Turecko, Čína, Korea) a domlouvají početná setkání. Fyzicky přítomní i nepřítomní sjednávají kontrakty. Letmý pohled do přehledu jednotlivých událostí to jen potvrzuje.

Například úvěrová pojišťovna EGAP dohodla spolupráci českých a ruských firem v jaderné energetice. Do projektu se zapojí i státní ruská pojišťovna EXIAR. Memorandum, které připravuje cestu českých subdodavatelů k ruskému energetickému dodavateli Rosatom, podepsal Jan Procházka, generální ředitel EGAP, za EXIAR její šéf Alexej Tjupanov. Česko má navíc šanci stát se první zemí EU, v níž by mohla platit ruská platební karta Mir. Dalším adeptem na její získání je Španělsko…

Do třetice nemůžeme nezmínit zprávy od vstupních turniketů a také od výčepní pípy v české restauraci. Od 16. června do 25. června se do Českého pavilonu dostavilo něco přes 26 tisíc zájemců.

V návštěvnosti dominuje pátek, následovaný víkendovým útlumem. V české restauraci, která se rychle stala velice populární, se do uplynulé neděle vypilo padesát sudů piva. To je celkem 1 500 litrů, chcete-li 3 000 načepovaných půllitrů. – Holt, něco na tom zlatavém moku asi bude. Posíláme tedy srdečný pozdrav do jihočeského Budvaru!

Igor Záruba

 

Categories: Aktuality