František Masopust: Češi jednali o zakázkách v Kazachstánu

Minulý týden do kazašské metropole zamířila podnikatelská mise vedená ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem. Přes třicet zástupců sedmadvaceti českých podniků jednalo v Astaně s kazachstánskými protějšky o posílení vzájemné spolupráce. O hospodářských vztazích jsme nejprve diskutovali v rámci česko-kazachstánského podnikatelského fóra, jež se zúčastnilo přes 130 hostů. Jednací maraton pak zkonkretizovala B2B jednání firem, která Komora SNS připravila s cílem propojit naše podnikatele se zástupci společností z Kazachstánu. Z kazachstánské strany byl o jednání s českými podniky velký zájem, v rámci B2B se s českými podnikateli setkalo téměř 100 kazašských byznysmenů.

Co do obchodních možností skýtá Kazachstán i celý region velký potenciál, který zatím není plně realizován. Základnou pro jeho rozvoj je spolupráce mezi jednotlivými firmami. Otázkou současných vztahů zůstává najít vhodné obchodní příležitosti pro uplatnění našich firem a prohloubení hospodářské spolupráce. Proto osobně považuji dialog mezi podnikateli za velice důležitý a užitečný. Netvrdím, že se výsledky dostaví hned. Ale proto, abychom něco dojednali, musíme spolu mluvit.

Důležitým pomocným faktorem pro prosazování zájmů firem ve východních zemích je, i v kontextu tamního uspořádání vnitřního zřízení, politická podpora. Jsem proto velmi rád, že se nám jí dostává. V Kazachstánu nám výrazně pomohlo schválení české státní účasti na EXPO v Astaně, což bylo pro tamní partnery jasným signálem české podpory vzájemných vztahů na nejvyšší možné úrovni.

Se zástupci byznysu jsme se tak mohli opřít o českou přítomnost na EXPO Astana a využít tamní české zázemí pro další podnikatelský dialog i v rámci mise. Delegace navštívila národní pavilon – významný kousek České republiky v Kazachstánu. Právě díky české oficiální účasti na EXPO podpořené vládou a organizované ministerstvem průmyslu, a taktéž značnému počtu vysokých představitelů ČR, kteří EXPO navštívili, se rozšiřuje reálná možnost získání zajímavých kontraktů po skončení výstavy.

Češi na EXPO s mottem pavilonu „Důmyslnost řešení“ bodují už nyní jak u návštěvníků, tak i tamní vlády. Prozatím český pavilon navštívilo téměř 350 000 hostů. Ministr Havlíček se stal v rámci mise návštěvníkem s pořadovým číslem 313 461. O víkendu po našem odletu byl překonán dosavadní desetitisícový rekord denní návštěvnosti pavilonu. Dnes jsme proto nově na hranici rekordních 12 458 hostů.

Český technologický potenciál, představený na EXPO v tričku národního týmu, je zase v hledáčku kazašské vlády. Dva exponáty české expozice byly zařazeny tamním ministerstvem energetiky do oficiálního výběru technologií představených na výstavě, které by po skončení EXPO mohly přispět k dalšímu rozvoji Kazachstánu. Jedná se o Škodu Electric, která na EXPO představuje vlastní technologii elektromobility ve městech – prostřednictvím futuristického interaktivního modelu škodováckého elektrobusu. Kazachy také zaujala společnost Hedviga Group, jejíž technologie termického rozkladu odpadu umí v procesu zpracování vygenerovat další obchodovatelná paliva jako je olej, plyn a uhlík. To je skutečná revoluce v zacházení s odpadem, nejen, že se nepálí a tím nevznikají škodlivé látky – Hedviga má elektrárnu bez komínu, logicky bez spalování, která si na svůj provoz v procesu zároveň vyrábí energii.

Právě v exportu energetických a průmyslových technologií chtějí v Kazachstánu Češi posilovat. Zatímco je Kazachstán vnímaný jako surovinový partner, což platí i pro Česko. – Je třetím největším dovozcem ropy do ČR, země prahne po nových technologiích a modernizaci ekonomiky. V součtu nerostného bohatství a snahy modernizace energetické a teplárenské soustavy, dopravy a průmyslu se tak Kazachstán stává prioritním partnerem pro český průmyslový sektor v celém regionu. Země je totiž tahounem ve Střední Asii. Také proto se ozývají hlasy z podnikatelského pléna o možnostech a vidění Kazachstánu coby základny, z níž je možné expandovat na čínský nebo také ruský trh.

Českou účast na EXPO, stejně jako naši podnikatelskou misi, považuji za přínosnou, nejen z hlediska toho, že pracuji s osobním dojmem z odezvy od našich firem. To, že jsme vyrazili strategicky správným směrem, potvrzují také hodnocení světové ekonomiky. Otěže růstu v ekonomickém světě má totiž výhledově převzít právě Asie. Tak hovoří prognózy Mezinárodního měnového fondu, který ve své globální růstové top ten pro příští rok jmenuje osm asijských a dvě africké ekonomiky. Expanzi Asie vydatně pomůže i sílící pozice regionu na světové finanční mapě. Do první třicítky nejrychleji rostoucích ekonomik světa pro příští rok nezařadil Mezinárodní měnový fond ani jednu evropskou ekonomiku. Symbolem proměny globálního hospodářství bude podle MMF klesající váha současných nejvyspělejších ekonomik světa ze skupiny G7 ve prospěch expandujících rivalů ze spolku E7, tedy nejvýznamnějších zemí prozatím označovaných přívlastkem rozvíjející se. Premianti ze spolku E7 se výhledově postarají o bezmála polovinu globálního ekonomického výstupu.

Pokud se vrátíme zpátky ke Kazachstánu, jeho rozvoji má pomoci právě EXPO. Z tamní přehlídky nejmodernějších technologií, do jejíž uspořádání investoval Kazachstán 1,3 miliardy USD, si chce vláda vybrat také řešení, na které vsadí při svém dalším rozvoji. Bezpochyby Expo také zvedne zemi prestiž ve vnímání západním světem, jedná se totiž o první světovou výstavu, která probíhá na území bývalého SSSR.  V kazašskou transformaci ekonomiky věří také EU, ta investovala prostřednictvím Evropské banky pro obnovu a rozvoj a dalších institucí do rozvoje zelené ekonomiky v RK za posledních 5 let 500 mil. EUR.

Jsem proto rád, že se nám podařilo zaujmout slušnou výchozí pozici a rozhodit sítě v tomto regionu včas.

 

Categories: Aktuality