Francouzské investice v Kazachstánu dosahují 13 mld. USD

V Astaně proběhlo 13. zasedání mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci mezi Francii a Kazachstánem. Kazachstánskou stranu na zasedání zastupoval ministr pro investice a rozvoj republiky Ženis Kasymbek, francouzskou delegaci vedl státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Jean-Baptiste Lemoyne.

„Vedeme dobrý a konstruktivní dialog na všech úrovních. To nám umožňuje zlepšovat obchodní a ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi. Svědčí o tom mimo jiné první pololetí tohoto roku. Naše statistika uvádí, že objem obchodní výměny Kazachstánu a Francie dosáhl během prvních šesti měsíců objemu 1,7 mld. USD, což je o 46 procent více, než v prvním pololetí roku 2016. Francie je pro nás jedním z největších obchodních partnerů. Patří mezi top pět zemí, s nimiž máme největší obchodně-hospodářskou bilanci. Navíc je Francie jedním z největších investorů do kazachstánské ekonomiky a během posledních 12 až 13 let francouzské společnosti investovaly do různých sektorů našeho hospodářství 13 mld. USD,“ sdělil během zasedání Kasymbek.

Nedílnou součástí přehlídky technologií na téma Energie budoucnosti na EXPO 2017 v Astaně je národní pavilion Francie, patří mezi největší.  V zemi působí na 140 společností s účastí francouzského kapitálu. Spolupráce probíhá mimo jiné s takovými giganty, jako je Total či Alstom. „Dnešní jednání, během kterého jsme dospěli ke konkrétním závěrům, demonstruje ambice kazachstánské i francouzské strany. Usilujeme o to, abychom naplnili náš akční plán v každé oblasti, na čemž trvá prezident Emmanuel Macron,“ podotknul státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne.

Zdroj: www.kapital.kz

 

Categories: Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017