EXPO 2017 pomůže kazašské ekonomice

Šéf kazachstánské národní společnosti Astana EXPO-2017 Ahmedžan Jesimov měsíc před skončením výstavy oznámil, že pozitivní přínos tohoto ambiciózního projektu je již dnes zcela zřejmý. „V Astaně vidíme podstatné oživení hospodářské činnosti ve všech sférách. Bytová výstavba vzrostla o 33 procent, obchodní obrat o 20 procent. Návštěvnost v obchodních a zábavních centrech stoupla na dvojnásobek,“ sdělil Jesimov s tím, že rostou také další sektory. Ze statistických údajů vyplývá, že k velkému oživení dochází v oblasti cestovního ruchu. Množství žádostí, evidovaných operátory turistických zájezdů, se zvýšilo o 78 procent. Každý den do hlavního města republiky přilétá sedm tisíc lidí a dalších 16 tisíc přijíždí pozemními dopravními prostředky.

Podle Ahmedžana Jesimova se jedná o velmi dobrá čísla, která demonstrují především zájem o samotnou výstavu. K vyšší návštěvnosti pomohlo jak vhodně zvolené téma, které zaujalo Kazachy i cizince, tak zjednodušení pravidel pro přicestování do republiky. „Vyhlásili jsme „otevřené nebe“ a počet letů se výšil 1,3krát. Byly zřízeny nové linky do takových měst, jako je Varšava, Helsinky, Budapešť a další. Vzrostla také frekvence letů,“ upozornil šéf národní společnosti.

„V průběhu července vzrostl objem daní odvedených sektorem služeb 2,5násobně. To je velmi dobrý výsledek, který hovoří o oživení ekonomiky v této nelehké krizové době,“ dodal. „Teď, když máme za sebou dvě třetiny cesty, je zcela zřejmé, že rozhodnutí prezidenta o uspořádání světové výstavy bylo správné. EXPO-2017 má velký multiplikační efekt,“ konstatoval Ahmedžan Jesimov. Zároveň přislíbil, že po skončení EXPO bude uspořádána velká tisková konference, kde organizátoři sdělí výsledná čísla ve vztahu ke všem dotčeným výstavou sektorům hospodářství.

Zdroj: www.kapital.kz

 

Categories: Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017