Elektrokolo – nejrychlejší dopravní prostředek ve městě

Vystavené odolné skládací elektrokolo SilverGo od značky AGOGS je při osobní dopravě ve městě do 5 kilometrů vždy rychlejší než jakýkoli jiný způsob dopravy. Až do 20 kilometrů je příjemné na tomto elektrokole denně dojíždět. S dostatečně kapacitní baterií a nabíječkou pak lze na elektrokole absolvovat libovolně dlouhou výletní trasu, klidně 150 nebo 200 km za den.

V Evropě je nejdál se zaváděním elektrokol Nizozemí a Německo, ale i v Česku je již každé 10. prodané jízdní kolo s elektropohonem. Jízda na kole začíná být věcí společenského statusu. Díky high-end elektrokolům se z původně dopravního prostředku pro ty „kdo si nemohou dovolit automobil“ stalo osvobození od jeho vlastnictví. Moderně smýšlející manager má na pohyb po městě elektrokolo a na delší vzdálenosti využívá taxi, car-sharing nebo rychlovlak. Nákupy a další domácí služby obstarává online, pro převážení věcí používá zásilkové služby.

Výhodou skládacího elektrokola je multi-modalita. Kolo s naložíte do kufru auta, vezmete s sebou do vlaku či autobusu, lehce jej složíte pro cestu výtahem a zaparkujete jej i v menším v bytě nebo kanceláři. A jedná se stále o klasické jízdní kolo – můžete tedy jezdit všude – po silnici i mimo silnice, bez řidičského průkazu, ve většině zemí světa bez (často nepříjemné) helmy. A elektrokolo váží – na rozdíl od skútru nebo mopedu – jen okolo 20 kilogramů, takže s ním lze velmi snadno manipulovat.

Vystavené skládací elektrokolo SilverGo vyrábí česká firma ekolo.cz už 10 let, ale každý rok jsou prováděny další inovace a vylepšení. Maximální důraz klade výrobce na odolnost a kvalitu komponent. Na elektrokole se totiž jezdí každý den a za každého počasí a má tak podstatě vyšší nájezd než jízdní kolo využívané k rekreačním sportovním aktivitám. Není neobvyklé ujet za rok až 10.000 kilometrů. Proto je většina komponent vyrobena z hliníkové slitiny a obzvlášť namáhané části rámu kola zdvojeny. Kolo lze ovládat prostřednictvím displeje na řídítkách, nebo Smartphone aplikací AGOGS Control prostřednictvím Bluetooth rozhraní.

Není sporu o tom, že elektrokola nahrazují velmi rychle jízdní kola určená pro dopravu. Ale e-kola mají potenciál je nahradit z větší části i automobily a nákladnou veřejnou dopravu. Pokud ve městě bude kvalitní infrastruktura pro použití kola a dostatečná možnost bezpečného parkování kol u institucí, firem a škol, většina obyvatel města automaticky zvolí tuto levnou, rychlou a individuální formu osobní dopravy.

 

Categories: Představujeme českou expozici