E15: Česko je velmocí v malých letadlech

České strojírenství dodává jak jednotlivé díly, vyrábí a vyvíjí letadla. Mezi špičky patří ve vývoji a výrobě leteckých motorů. Je také velmi úspěšné v produkci menších letadel. V 90. Letech vyvezl český výrobce 1300 malých dvoumístných letounů EuroStar a SportStar. Leteckým průmyslem se na českém trhu zabývají desítky firem. Česko je také uznávanou kapacitou ve výrobě letadel typu ultralight.

Na EXPO se představuje elektricky poháněný letoun SportStar EPOS společnosti Evektor. Stroj bude ústředním motivem české expozice na EXPO. V prostoru české expozice bude představen v atraktivní „letové“ podobě. Návštěvníci si jej budou moci prohlédnout ze země i z vyvýšeného patra české expozice.

„Využití elektrické energie pro pohon letadel za účelem jejich ekologického provozu, snižování emisí a provozních nákladů je v letectví velmi aktuálním tématem,“ říká marketingový ředitel společnosti Evektor Martin Růžička

Jaké technologické řešení budete na EXPO v ASTANĚ prezentovat?

Společnost Evektor na výstavě EXPO 2017 v Astaně představí svůj elektricky poháněný letoun SportStar EPOS. Jedná se o dvoumístný lehký sportovní letoun poháněný elektromotorem Rotex Electric RE BB 90-5 o výkonu 75 kW (100 koní) a 3listou kompozitovou vrtulí. Výkon motoru je řízen prostřednictvím elektronické řídící jednotky, která zajišťuje optimální využití energie uložené v bateriových kontejnerech. Prezentace lehkého sportovního letounu Sport Star EPOS dokonale zapadá do tematického zaměření výstavy “Energie budoucnosti”. Využití elektrické energie pro pohon letadel za účelem jejich ekologického provozu, snižování emisí a provozních nákladů je v letectví velmi aktuálním tématem. Společnost Evektor patří k předním světovým leteckým výrobcům, kteří se touto problematikou v současné době zabývají.

Je to technologie, která je ve vývoji, nebo už někde brázdí světové nebe? Pokud ano, jaké jsou referenční zakázky?

V současné době zatím není ve světě sériově vyráběn žádný elektricky poháněný letoun.
Je potřeba provést změny v letecké legislativě, které spolu s rychlým vývoj moderních technologií v oblasti elektrických pohonů umožní provoz těchto letounů u zákazníků. Poptávka po SportStaru EPOS je jednak od soukromých provozovatelů letounů, kteří mají zájem o moderní technologie, tak zejména ze strany leteckých škol, kterým Sport Star EPOS umožní výrazné snížení provozních nákladů, zjednoduší údržby letounu, snížení hlučnosti a tím plnění dnes zpřísňujících se hlukových limitů v obydlených oblastech a také výrazné snížení produkovaných emisí. Společnost Evektor, která dnes patří k největším světovým výrobcům lehkých sportovních letounů a má dnes v provozu přes 1,300 letounů v 50 zemích světa s klasickým spalovacím motorem, tak nabídne svým zákazníkům moderní řešení pro výcvik pilotů a létání soukromých pilotů.

Více o českém leteckém průmyslu čtěte v příloze deníku E15: E15-LETECKÁ VELMOC II-2017-07-21.

 

Categories: Napsali o nás