Český tým si prohlédl turecký pavilon. Pozvání dostal i ministr průmyslu a obchodu

Jednání se zástupcem tureckého komisaře – Sertaç Güner

Jan Krs, komisař české účasti na mezinárodní energetické výstavě EXPO 2017 v kazašské Astaně, navštívil turecký pavilon.

Stalo se na pozvání jeho protějšku Tarıka Sönmeze. Po prohlídce expozice následovalo krátké jednání, na němž český komisař ocenil řešení a obsah turecké expozice. Svého hostitele současně pozval do českého pavilonu. Zmínil také možnou návštěvu ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka, který přicestuje do Astany v polovině července. Turecká strana zdůraznila, že český ministr bude v tureckém pavilonu kdykoli vítán.

Jan Krs při oficiální prohlídce tureckého pavilonu

Turecko ve svých prostorách představuje různé modely větrníků, které se v této zemi používají, stejně jako model speciálního skla, schopného udržovat teplo a chlad. „Grandiózní výstava EXPO vyzývá naše národy k přátelství. Turecko se až dosud zúčastnilo 34 podobných výstav. V letošním roce jsme si za téma vybrali udržitelnou energii,“ uvedl už zkraje mezinárodní výstavy komisař Sönmez. Turecký pavilon se rozkládá na ploše 1000 metrů čtverečních. Je umístěn vedle národních výstav Thajska, Jordánska a Ázerbájdžánu.

Česko-turecké obchodní vztahy

Turecký trh s 80 miliony spotřebiteli patří k významným obchodním partnerům České republiky. Dokládá to objem vzájemné obchodní výměny, jejíž objem přesáhl v loňském roce 87,8 miliard korun. Český vývoz představoval 53 miliard korun s meziročním nárůstem 13 procent. Pokračuje vývoj pozitivního salda obchodní bilance ve prospěch české strany (18,7 miliard korun za uvedené období). Jde o nejvyšší číslo v poměru k jednotlivým státům mimo EU (včetně USA).

V objemu českého exportu mimo EU je Turecko třetí za USA a Ruskou federací, čímž se Turecko mezi exportními zeměmi umisťuje dokonce i před Čínou. Vzájemný obchodní obrat rostl i v prvních měsících roku 2017.

Hlavním položkami českého exportu do Turecka jsou automobily, díly a příslušenství motorových vozidel a traktorů. Na důležitosti nabývá export živého dobytka.

Významná referenční zakázka ve vzájemných vztazích

Česká skupina Energo-Pro dostaví největší soukromou přehradu v Turecku. Do provozu chce Energo-Pro svou elektrárnu uvést do tří let.

Podle společnosti půjde o devátou největší přehradu v Turecku. Prvních osm vlastní turecký stát. Náklady na dostavbu budou činit 240 milionů dolarů (5,9 miliardy korun). Energo-Pro koupila projekt od tureckých a německých majitelů. Půjde o dosud vůbec největší elektrárnu skupiny ENERGO-PRO. Ta se kromě hydroenergetiky zabývá distribucí a prodejem elektřiny. Provozuje také distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků.

Součástí skupiny Energo-Pro jsou i další významné společnosti – slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power a česká společnost ČKD Blansko Engineering, která se zabývá výzkumem, konstrukční a projekční činností.

 

Categories: Aktuality