Český pavilon v hledáčku kazašských médií

Zpravodajka televizní stanice KHABAR 24 navštívila český národní pavilon na mezinárodní výstavě EXPO 2017 v Astaně. Ve svém příspěvku Maral Amanžolovová mimo jiné uvedla, že hrdostí České republiky je letecký průmysl. „Výrobě letadel se v zemi věnují desítky společností. Elektrické letadlo Sportstar je jedním ze zářných a originálních výsledků jejich činnosti. Tento stroj umožňuje snížit znečišťování životního prostředí a také provozní náklady.

Neméně zajímavým exponátem v českém pavilonu je létající kolo – kuriózní projekt budoucnosti českých vývojářů,” sdělila zpravodajka. F-Bike, jehož návrh v 3DEXPERIENCE řešení a vzlet v roce 2012 vzbudil vlnu zájmu veřejnosti i médií, při zahájení výstavy opět zaujal. Létající kolo je umístěno v centru pavilonu vedle letadla na elektrický pohon. Předpokládá se, že by mělo vzlétnout do výšky až osmi metrů a využívat pohon na elektřinu.

„Vidíme tu také ekologické domy, ve kterých již dnes žijí někteří obyvatelé Česka. Na střeše jsou instalovány solární panely. Dům je, co se týče tepla a světla, soběstačný. Autobusy mají rovněž pohon na elektřinu a jezdí v některých českých městech. Jsou v nich baterie, které se nabijí přes noc. Ve srovnání s klasickými autobusy jsou výrazně méně hlučné,“ uvedla Maral Amanžolovová.

„V českém pavilonu se nám s rodinou velmi líbil elektrický autobus. Myslím si, že jde o v celku reálnou náhradu pro naše autobusy, které velmi silně znečišťují ovzduší. Navíc jsou provozní náklady u těchto inovovaných strojů mnohem nižší. Byl jsem překvapený českými technologiemi, neočekával jsem, že je tato země natolik silně pokroková,“ odpověděl na dotaz zpravodajky jeden z kazašských návštěvníků.

Zdroj: www.24.kz

 

Categories: Napsali o nás, Sledujeme zpravodajství z ASTANA EXPO 2017