Český pavilon hlásí už 200 tisíc návštěv

Český pavilon v Astaně slaví. První srpnový den přivítal návštěvníka s pořadovým číslem 200 000. Jde o další metu, která na mezinárodní výstavě padla. V pořadí 10 000 host přišel navštívil českou expozici už v závěru prvního týdne pořádání výstavy. Stotisící návštěvník se slavnostního přijetí dočkal ještě před půlkou minulého měsíce.

Český pavilon vnímám jako vydařený, a především unikátní v měřítku celé výstavy. Jako zásadní se v tomto ohledu ukazuje samotný výběr konceptu pavilonu, který republika zvolila velmi praktický. Jsme na EXPO jednou z mála zemí představujících ukázky konkrétních technologií, které přímo souvisejí s tématem výstavy a přitom jsou inovativní i návštěvnicky zajímavé,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl, který pobýval v Astaně v minulém týdnu.

Pro českou vědu, výzkum a průmysl je skvělou vizitkou, že jsme tímto způsobem dokázali naplnit prakticky celý pavilon. Málokterá země se může pochlubit podobným potenciálem, a proto většina účastníků spoléhá na audiovizuální prezentace obecných myšlenek. ČR šla jinou cestou a vysoký zájem návštěvníků i pozitivní reakce, které dostáváme, mi potvrzují, že se jednalo o krok správným směrem. Musím vyzdvihnout také českou národní restauraci, která na EXPO nemá konkurenci,“ podotkl Bärtl.

Pro srovnání – ruský pavilon, podle ankety mezi hosty druhý neoblíbenější pavilon, si do současnosti prohlédlo 300 tisíc zájemců. Jeho vchodem prošli také čeští delegáti, navštívil jej ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, či náměstek ministra pro zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

Recipročně jsou zahraniční hosté také na pořadu programu dne v českém pavilonu. „Velice si vážíme návštěvy ministra průmyslu a investic Velké Británie Grega Handse. Mezi nejvýznamnější zahraniční hosty, kteří český pavilon zatím navštívili patří náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruska Georgij Kalamanov, který je současně komisařem ruského národního pavilonu na EXPO,“ sdělil Jan Krs, komisař české účasti na EXPO Astana 2017. Nejvýše postaveným kazašským hostem, který do našeho pavilon zavítal byl Předseda Senátu Parlamentu RK Tokajev, který se v české expozici veletrhu EXPO setkal se svým protějškem Milanem Štěchem. Ten do Astany zavítal na Český národní den na EXPO v půli červenci, v týdnu, kdy český pavilon zaznamenal rekordní denní návštěvu 8 372 lidí (konkrétně dne 14. července).

Na veletrh EXPO s mottem Energie budoucnosti, které se právě přehouplo do své druhé poloviny, přišlo dosud přes 1,5 milionu lidí. Denní návštěvnost akce, kterou považuje pořádající Kazachstán za velmi prestižní, činí necelých 41 tisíc osob. Nejvíce jich shlédlo právě kazašský národní pavilon.

Celkový počet návštěv jednotlivých objektů veletrhu EXPO 2017 dosáhl k 23. červenci 11 295 991 osob. Mezi nejnavštěvovanější objekty patří kazašský národní pavilon, Plaza Afrika, pavilony Indie a Egypta. Velké popularitě se těší komerční pavilon a dětská laboratoř společnosti Shell, dále zóna tvůrčí energie a také zóna, představující nejlepší praktická řešení. V českém pavilonu se velké popularitě těší interaktivní dětský technický koutek Techmanie Plzeň, v němž s velkým zájmem objevují taje světa fyziky i dospělí návštěvníci.

 

Categories: Aktuality