Češi si odváží bronz za pojetí pavilonu na EXPO ASTANA

Český pavilon na mezinárodní specializované výstavě EXPO v kazašské Astaně získal v sobotu třetí příčku za to, jak pojal téma akce: „Energie budoucnosti“. Zlato v této kategorii získalo Finsko, stříbrnou medaili má Singapur. Přehlídka Expo 2017 začala v Astaně 10. června a končí v neděli 10. září, účastní se 115 zemí a 22 mezinárodních organizací. Českou účast zajišťuje ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechTrade.

„Česká účast na EXPO 2017 ASTANA si připsala úspěch v podobě bronzové sošky v nominaci Pojetí tématu výstavy „Energie budoucnosti“ v kategorii pavilonu do 400 metrů čtverečních,“ sdělil ředitel českého pavilonu na EXPO Astana Bohumil Bochňák. Bronzovou sošku si Češi odvážejí za koncepci národního pavilonu s mottem Důmyslnost řešení. Ocenění byla udělena na sobotním slavnostním ceremoniálu, který je tradičním galavečerem po dni Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) na EXPO. Jeho historie se píše od roku 1851, tedy od první světové výstavy v Londýně

Národní expozice se soutěžily ve třech kategoriích, a to podle plochy pavilonu (nad 700 metrů čtverečních), (od 400 do 700 a do 400 metrů čtverečních). Ceny se dávaly všem stejně za nominace Design expozice a Pojetí tématu výstavy.

Bronz pro českou expozici se podařilo vybojovat ve světové konkurenci, která na výstavě prezentovala své energetické špičky a jejich technologická řešení pro obnovitelnou a bezemisní energetiku. „Český pavilon stál především na technologiích, které Češi běžně uplatňují doma i v zahraničí,“ popsal Jan Krs, komisař české účasti na EXPO. Podle něj stojí úspěch pavilonu právě na možnosti, že se exponáty dají využít v praxi. „V pavilonu máme funkční turbínu pro malé vodní elektrárny od firmy Mavel z Benešova,“ doplnil František Masopust, koordinátor podnikatelského programu na EXPO. Češi zabodovali v průběhu výstavy také u návštěvníků a kazašské vlády. Návštěvnost pavilonu překročila hranici 500 000 příchozích, což znamená, že českým směrem se vydal každý osmý host EXPO. Kazašská vláda si zase vybrala dvě české technologie.

„Českou účastí na EXPO jsme zabodovali na 150 procent. Česko se specializovaného EXPO účastní poprvé, neměli jsme proto zkušenost, takže jsme byli co do očekávání minimalističtí. Laťku jsme vytáhli hodně vysoko – ocenění nápadu pavilonu, obrovská návštěvnost i lobování zájmu českých podniků,“ zhodnotil akci komisař Jan Krs. Velmi důležité bylo, aby se české firmy prosadily pro mezi světovou energetickou elitou. „Zaujali jsme nejen naším technologickým potenciálem, ale pomohli zároveň ke konkrétním výsledkům v podobě uzavřených a rozjednaných kontraktů,“ doplnil koordinátor Masopust.

Den před uzavřením bran EXPO prohlásilo vedení Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) specializované EXPO v Astaně za dosud největší jak počtem zúčastněných zemí a mezinárodních organizací, tak počtem doprovodných akcí. Za tři měsíce se uskutečnilo na výstavišti přes 3500 kulturních a odborných akcí a konferencí. Branami výstaviště prošly do sobotního večera téměř čtyři miliony návštěvníků. V a v průběhu akce ji navštívilo 40 hlav států z celého světa, devět nejvyšších představitelů mezinárodních organizací a 75 ministrů a státních tajemníků z více než 50 zemí.

Naplnění českého technologického potenciálu na EXPO se stalo realitou

Kazašská vláda si vybrala pro další rozvoj země dvě české technologie představené na EXPO. Konkrétně jde o technologii termického zpracování odpadů od společnosti Hedviga Group a elektrobus od firmy Škoda Electric. První zmíněná technologie má podle referenci v Londýně, je považována za revoluční a zaujala tamní organizátory a ministerstvo energetiky. Jeho delegace už navštívila výzkumné centrum Hedvigy v Bludovicích u Nového Jičína.

Elekrobusy Škody Electric jsou zase zajímavě pro Kazachy tím, že Astana stojí na píscích a obtížně by se zde budovalo metro. V plánech vedení hlavního města je výstavba nadzemního metra se stanicemi, které jsou od sebe velmi vzdálené.

Tahouni nominací a kategorií vyhlášení cen BEI

V kategorii C tedy pavilony do 400 metrů čtverečních soutěžilo zhruba 60 pavilonů. Slováci zabodovali v Designu expozice a získali stříbrnou medaili. Zlato za Design získalo v této získalo Polsko, bronzová soška připadla Lotyšsku.

V kategorii A, kde byly hodnoceny pavilony s plochou přes 700 m2, si za Design expozice odnesla zlato Ruské federace. V Pojetí tématu výstavy první příčku obsadilo Německo. Kategorie B mezi pavilony od 400 a 700 metrů čtverečních, získal v designu zlato Katar. Za V Pojetí tématu výstavy vyhrálo zlato Švýcarsko.

 

Categories: Aktuality