Češi jsou magnetem výstavy EXPO. Národní pavilon navštívilo téměř 450 tisíc lidí

Český pavilon v Astaně překonává očekávání. – Přišlo už téměř 450 tisíc lidí. Exponáty zaujaly i kazašskou vládu.

Návštěvnost českého pavilonu na mezinárodní specializované výstavě EXPO 2017 v Astaně pokořila v minulých dnech hned několik rekordů. V neděli 27. srpna padla denní meta a branami české expozice prošlo 17 382 příchozích. Předešlý nejvyšší počet 12 458 hostů byl dosažen jen o den dříve –v na sobotu 26. srpna.

Host s pořadovým číslem 400 000 se dostavil o týden později, v sobotu 2. září. Stal se jim Sergej Kuzmin, jednašedesatiletý penzista. Etnický Rus žijící v Kazachstánu je povoláním inženýr – technik leteckých a pozemních řídících systému. Nejvíce ho zaujalo letadlo na elektrický pohon, které patří mezi dominanty české expozice. „Do Astany jsem přijel speciálně na EXPO. Jsem přesvědčen, že výstava s tématem ‚Energie budoucnosti‘ má svůj hluboký smysl, protože přírodní energetické zdroje docházejí a je potřeba hledat nové. Česká expozice mě přijde moderní a zajímavá svými konkrétními exponáty,“ sdělil Kuzmin.

Pamětní diplom spolu s dary, českým sklem a dalšími upomínkovými předměty mu předalo vedení pavilonu na čele s komisařem Janem Krsem. „Čtyřstý tisící návštěvník, je číslo, o kterém jsme na začátku naší práce ani nesnili. Stalo se realitou. Navštíví nás prakticky každý osmý host EXPO. Očekáváme, že do konce výstavy si prohlédne náš stánek půl milionu návštěvníků. Těší nás rovněž pochvalné poznámky ze strany významných zahraničních hostů, že jsme v rámci našeho motta ‚Důmyslnost řešení‘ asi nejvíce ze všech národních expozic pochopili ducha EXPO,“ uvedl Jan Krs.

Rekordním z pohledu návštěvnosti se také stal celý týden od 28. srpna do 3. září. Českou přehlídku technologií na EXPO zhlédlo celkem 75 593 příchozích. Prozatímní nejvyšší rekord týdenní návštěvnosti 51 933 z předešlého týdne byl tak překonán. Právě 3. září slavilo EXPO absolutní rekord denní návštěvnosti, výstavu shlédlo 75 tisíc hostů.

Celkově se návštěvnost českého pavilonu vyšplhala na současných 444 649 hostů. Mezinárodní výstavu v Astaně, kde se představuje 115 zemí, přivítala mezitím tři a půl milionů hostů. Původně přitom organizátoři očekávali, že by výstavu mohlo navštívit okolo dvou milionů lidí. Tato hranice padla 4. srpna, tedy více jak měsíc před skončením akce.

František Kočí, tiskový mluvčí komisaře, srovnal dobré výsledky návštěvnosti českého pavilonu s čísly u sousedů: „Slovensko má 270 000, Polsko je na 212 000, Lotyšsko má 155 000, Řecko 190 000, Švýcarsko 215 000, Lucembursko 205 000 a Rusko 700 000. Rusko doháníme, protože po prvních třech týdnech jsme měli asi 30 procent jejich návštěvnosti. Nyní je to téměř 60 procent,“ sdělil Kočí.

Český pavilon je v hledáčku i kazašské vlády. Modelová linka firmy Hedviga pro výrobu elektrické energie a tepla ekologicky šetrným pomalým termickým rozkladem komunálního odpadu, která je k vidění v českém pavilonu, zaujala odborníky natolik, že si ji kazachstánská strana vybrala společně s elektrobusem Škody Electric mezi projekty, na nichž by chtěla spolupracovat. „Hned dva české exponáty se tak dostaly mezi několik málo projektů z celého EXPO, které chce kazachstánská strana dále rozvíjet. Jsem rád, že naše angažmá na EXPO je nejen hodnoceno velmi pozitivně, ale přináší českým firmám i konkrétní výsledky,“ sdělil ministr Havlíček, který v srpnu navštívil český pavilon na EXPO podruhé. Šéf zaštiťujícího rezortu stal příchozím s pořadovým číslem 313 461.

 

Categories: Aktuality